Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  797 727 144

Zasady działania ubezpieczenia pod kredyt

Ubezpieczenie pod kredyt to rodzaj ubezpieczenia, które chroni pożyczkobiorcę i pożyczkodawcę przed niezdolnością spłaty kredytu. Należy mieć na uwadze, że zasady działania tego typu ochrony zależy przede wszystkim od rodzaju kredytu, ubezpieczenia, a także polityki ubezpieczyciela. Jakie warianty tego typu ubezpieczenia można wyróżnić? Na czym ono polega?

Rodzaje ubezpieczenia pod kredyt

Trzeba zaznaczyć, że można wyróżnić parę wariantów ubezpieczenia pod kredyt. Jednym z nich jest ubezpieczenie na życie. W tym wypadku otrzymuje się świadczenie, które pokrywa część lub całość zadłużenia, jeśli dana osoba dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, niepozwalającego na spłatę kredytu. Na zbliżonych zasadach działa wykupienie zabezpieczenia na wypadek choroby, a także na wypadek nagłej utraty pracy. Warto pamiętać, że każde ubezpieczenie pod kredyt jest udzielane na indywidualnych warunkach, dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z jej treścią, a ewentualne wątpliwości należy omówić z kredytobiorcą.

Otrzymanie ubezpieczenia pod kredyt wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Pożyczkobiorca musi dostarczyć ubezpieczycielowi dokumenty, takie jak umowa kredytowa, dowód osobisty oraz zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu pod kredyt?

Zdecydowanie się na ubezpieczenie pod kredyt wiąże się z płaceniem składek, które są pobierane razem z ratą na poczet zadłużenia. Jej wysokość zależy od kilku czynników, m.in. wieku pożyczkobiorcy, rodzaju kredytu oraz wysokości pożyczki. Tego rodzaju ochrona trwa zazwyczaj od momentu wzięcia kredytu, do jego spłacenia. Aby móc skorzystać z ubezpieczenia, pożyczkobiorca musi zgłosić roszczenie do ubezpieczyciela. Wymagane dokumenty i procedury są określone w umowie ubezpieczenia.